BADANIA WYDOLNOŚCIOWE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Próba wysiłkowa w KatowicacH

Badanie wysiłkowe w przypadku sportowców umożliwia przede wszystkim ocenę wydolności fizycznej. Dzięki takim testom można wykryć nieprawidłowości serca podczas intensywnego wysiłku. Ponadto na podstawie obserwacji stanu pacjenta można wyznaczyć zakres wydolności, a następnie ustalić indywidualny plan treningowy, który specjaliści dopasują do możliwości sportowca.

Na czym polega próba wysiłkowa?

Próba wysiłkowa oznacza dla sportowców badanie elektrokardiograficzne podczas kontrolowanego wysiłku fizycznego. Może skupiać się na jednym lub kilku parametrach takich jak:

  • siła, moc i wytrzymałość mięśniowa,
  • szybkość,
  • wytrzymałość lub wydolność fizyczna,
  • gibkość,
  • zręczność,
  • zwinność.

Kiedy próba wysiłkowa zostanie zakończona, specjalista jest w stanie ocenić zdolność organizmu do ciężkiej, długotrwałej aktywności z zaangażowaniem dużych grup mięśniowych. Z kolei tolerancja wysiłkowa skupia się na ocenie zdolności do wykonywania wysiłku w przypadku braku zaburzeń i zmian w pracy narządów wewnętrznych.

Badanie wysiłkowe przebiega pod ścisłym nadzorem specjalistów. W zależności od dyscypliny sportowej może przebiegać podczas wysiłku fizycznego na rowerku stacjonarnym czy też bieżni. Podczas badania wysiłkowego sportowiec ma przymocowane do klatki piersiowej elektrody rejestrujące pracę serca. Jest to podstawowa próba wysiłkowa.

Image
Image

Na czym polega ergospirometria?

Ergospirometria to zaawansowana odmiana próby wysiłkowej, którą stosuje się głównie u sportowców. Specjaliści mogą ocenić podczas takiego badania, jak aktywność fizyczna wpływa na wydolność krążeniowo-oddechową oraz metabolizm mięśniowy pacjenta. Ergospirometria pozwala na wskazanie indywidualnych progów i stref metabolicznych. Sprawdza się w szczególności w przypadku sportowców wyczynowych oraz amatorów.Ergospirometria umożliwia również wykrycie nieprawidłowości w obrębie pracy serca czy płuc.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Musisz jednak wypocząć. Zaleca się również, aby przed badaniem nie spożywać kawy oraz herbaty. Ergospirometria wymaga odpowiedniego stroju i obuwia sportowego. Przygotuj również ręcznik.

Trening oparty na progach i strefach metabolicznych korzystnie wpływa na poprawę wyników

Badania dla kolarzy na cykloergometrze

Próba wysiłkowa na cykloergometrze to badanie wykonywane na stacjonarnym rowerku. Pozwala na ocenę zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego. Podczas próby wysiłkowej na cykloergometrze zwiększa się intensywność wysiłku co 3 minuty, na przykład: większy opór kół o 30 W przy obrotach 60/min.