fbpx

Ocena motoryczna sportowców, czyli testy motoryczne w AMED

Ocena motoryczna sportowców jest wprowadzana przez coraz większą liczbę klubów sportowych. Dzięki niej można ocenić aktualne zdolności motoryczne pacjenta oraz określić jego predyspozycje do pracy w danym sporcie. Dodatkowo testy motoryczne umożliwiają opracowanie optymalnego zestawu treningowego, który umożliwi poprawę kondycji sportowca.

Na czym polega ocena motoryczna sportowców?

Ocena motoryczna sportowców jest coraz częściej stosowana przez kluby sportowe, które decydują się na podpisanie kontraktów z nowymi zawodnikami. Dzięki niej mogą określić potencjał sportowca i zdecydować o jego zatrudnieniu. Testy motoryczne są podstawa do oceny. Podczas takich badań analizuje się przede wszystkim: siłę, szybkość, moc, wytrzymałość, a także biomechanikę poruszania się.

Kiedy ostatni test motoryczny dobiegnie końca, specjaliści otrzymują obiektywny obraz zdolności motorycznych badanej osoby. Następnie są w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia, by móc poprawić jego aktualne możliwości. Ocena motoryczna jest ważna w przypadku sportowców, ponieważ kryje się za nią całokształt czynności ruchowych człowieka, które mają ogromne znaczenie w wielu dyscyplinach sportowych. Kiedy ocena motoryczna będzie istotna?

Kiedy warto wykonać testy motoryczne?

Testy motoryczne niosą ze sobą dużą wartość w świecie sportu. Dzięki nim można otrzymać ważne informacje na temat potencjału drużyny oraz konkretnych zawodników. W jakich konkretnych sytuacjach warto wykonywać testy motoryczne?


  • Jeżeli klub sportowy planuje zatrudnić kolejnego zawodnika, testy motoryczne pozwolą na ocenę jego znaczenia dla całej drużyny oraz ogólnych predyspozycji.
  • Testy motoryczne umożliwiają również zdobycie ogromnej wiedzy przez trenerów na temat zarówno całej drużyny, jak i indywidualnych zawodników. Na podstawie wyników jest możliwe dobranie optymalnych treningów dla każdego zawodnika.
  • Jeżeli trener chce uzyskać informacje dotyczące rozwoju swoich zawodników, testy motoryczne mogą służyć jako narzędzie do monitorowania postępów.
  • Testy motoryczne umożliwiają również ocenić predyspozycję zawodnika do zajmowania konkretnej pozycji na boisku lub trenowania określonej dyscypliny sportowej. Przykładem może być: siatkówka, piłka nożna, ale również sporty indywidualne.

Jeżeli chcesz, aby Twoja drużyna osiągała jak najlepsze wyniki, ocena motoryczna może Ci pomóc w doborze odpowiednich zawodników, a także dbaniu o ich dalszy rozwój. Jakie testy motoryczne wykonujemy w klinice AMED? Co stanowi podstawę oceny motorycznej sportowców?

Co konkretnie badają testy motoryczne?

Na początku wskazaliśmy zdolności, które składają się na motoryczność pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że testy motoryczne badają konkretne elementy wpływające na formę zawodnika. Wśród nich pojawiają się między innymi:

  • szybkość,
  • zwinność i gibkość, 
  • siła,
  • stabilizacja stawów.

 

Te oraz wiele więcej informacji umożliwia poprawienie sprawności pacjenta, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia kontuzji.

Na jakich metodach opiera się ocena motoryczna sportowców?

W klinice AMED stosujemy kilka różnych metod oraz badań, które pozwalają nam na uzyskanie obiektywnej oceny motorycznej sportowców. Uzyskane informacje mogą mieć realny wpływ na wyniki osiągane przez zawodników. Wśród stosowanych metod pojawiają się:

  • podstawowy wywiad i badanie fizykalne,
  • bieżnia Zbris, która umożliwia obiektywną ocenę chodu, postawy i analizę zmian nacisku stóp na podłoże,
  • test motoryczny FMS, czyli Oceny Wzorców Ruchowych, opiera się na 7 testach ruchowych, które mogą być następnie punktem wyjścia do działań korekcyjnych i treningowych,
  • platforma tensometryczna pozwala na zbadanie rozkładu obciążeń kończyn dolnych; polega na ocenie symetrii pracy ciała i przemieszania się środka ciężkości,
  • Biodex System 4 Pro – diagnostyka izokinetyczna – jest to obiektywna i powtarzalna metoda oceny pracy mięśni. Dzięki niej można określić ryzyko kontuzji. Badanie odbywa się na specjalny fotelu, który stabilizuje wybrane partie ciała. Wyniki pojawiają się w panelu mierzącym siłę konkretnych mięśni. 
  • Platforma dynamometryczna Biodex SD to wartościowe narzędzie do badania i treningu równowagi oraz stabilności. Umożliwia zdiagnozowanie zaburzeń równowagi kończyn i tułowia. Dodatkowo pozwala na poprawę siły, mocy, wytrzymałości mięśniowej, stabilności kolan, elastyczności całego układu stawowo-więzadłowego. Dzięki temu sportowcy mogą uniknąć kontuzji lub po urazie szybko wrócić do sprawności.

Diagnostyka funkcjonalna
– co to jest?

Diagnostyka funkcjonalna może być stosowana zarówno w przypadku sportowców zawodowych, jak i amatorów. Specjalistyczne urządzenia pozwalają na obiektywną ocenę układu ruchu, wykrycie ewentualnych dolegliwości oraz ustalenie skutecznego planu rehabilitacji. Jak przebiega diagnostyka funkcjonalna? Co to jest? Odpowiadamy.

Diagnostyka funkcjonalna pozwala na analizę układu ruchu oraz ciała człowieka. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne umożliwiają dodatkowo kontrolowanie postępów podczas treningu. Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii pozwala na wykrycie dysfunkcji oraz dopasowanie treningów do potrzeb sportowca. Należy jednak zaznaczyć, że działania specjalistów opierają się nie tylko na testach, ale również informacjach przekazywanych przez pacjenta. 

Krótko mówiąc, diagnostyka funkcjonalna pozwala na ocenę w zakresie układu ruchu na podstawie sposobu chodu, oceny momentów siły mięśniowej czy też stabilności postawy ciała. Jakie efekty może przynieść diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii?  Pozwala ona wychwycić nieprawidłowości w układzie ruchu, ograniczenia oraz ewentualne, ukryte dolegliwości.

Dla kogo jest wskazana diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii?

W naszej klinice oferujemy kompleksową pomoc zarówno sportowcom zawodowym, jak i osobom, które amatorsko, hobbystycznie uprawiają sport. Dane diagnostyczne pozwalają na idealne dopasowanie treningów do ograniczeń oraz możliwości ciała. Dzięki temu możesz uniknąć kontuzji w przyszłości. Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii umożliwia również ocenę wydajności mięśni oraz zdefiniowanie dyscyplin, w których najlepiej sprawdzi się pacjent.

Jak przebiega diagnostyka funkcjonalna dla sportowców?

W klinice AMED opiekujemy się zawodnikami klubów sportowych. Wykonujemy kompleksowe badania medyczne, które umożliwiają ocenę sprawności fizycznej oraz wydolności podczas wysiłku. Diagnostyka funkcjonalna opiera się na badaniach krwi, analizie składu ciała, badaniach wydolnościowych, analizie wydychanych gazów. 

Diagnostyka funkcjonalna dla sportowców umożliwia indywidualne dopasowanie planu treningowego na podstawie: 

  • indywidualnych stref intensywności wysiłku,
  • analizy i oceny stanu wytrenowania,
  • VO2 max., VE max., HR max,
  • prędkości/mocy progowych (próg przemian tlenowych i przemian beztlenowych),
  • wartości tętna na progu tlenowym i progu beztlenowym,
  • wskazania właściwego kierunku treningu.

Jakie urządzenia stosujemy podczas diagnostyki funkcjonalnej sportowców?

Diagnostyka funkcjonalna sportowców w klinice AMED opiera się na zastosowaniu specjalistycznych urządzeń oraz metod. Stosujemy między innymi:

  • Biodex System 4 Pro – umożliwia ocenę dynamometryczną, dokładną diagnostykę i wszechstronny trening mięśni oraz stawów. Dzięki temu otrzymujemy komplet informacji na temat sprawności nerwowo-mięśniowej sportowca. 
  • Analiza chodu na naszej bieżni Zebris FDM-TDL pozwala na szczegółową analizę pełnego cyklu chodu, faz podporu i przeniesienia. Jest to badanie, które umożliwia umożliwia ocenę parametrów chodu takich jak: prędkość, długość i szerokość kroku, symetria kroku i inne. Dane, które uzyskujemy w ten sposób pozwalają zapobiec kontuzjom mechanicznym.
  • AMTI, czyli platforma dynamometryczna, pozwala na ocenę i analizę równowagi oraz chodu. Dzięki niej specjaliści mogą wykonać pomiar wysokości i mocy wyskoku.
  • HUMAC NORM pozwala na ocenę momentów siły mięśniowej. Jest to badanie w warunkach dynamicznych. Sprawdza się doskonale jako działanie prewencyjne przeciążeń kostno-stawowych.
Skip to content