KRIOKOMORA

Krioterapia ogólnoustrojowa to zabieg, który swoim działaniem obejmuje całe ciało pacjenta. Po wejściu do komory kriogenicznej zostaniesz poddany terapii w temperaturze od -110 do -160°C. Zabieg w komorze kriogenicznej trwa maksymalnie 3 minuty. Tak krótka, ale bardzo intensywna krioterapia ogólnoustrojowa powoduje zmniejszenie przemiany materii wskutek obniżenia przepływu krwi w schłodzonych tkankach. Krioterapia ogólnoustrojowa ma korzystny wpływ na fizyczny oraz psychiczny stan Twojego zdrowia.

Niewielu pacjentów wie, że rehabilitacja przez krioterapię jest zabiegiem dostępnym na NFZ. Co to oznacza? Na zabieg krioterapii ogólnoustrojowej może Cię skierować:  lekarz oddziału rehabilitacyjnego, reumatologicznego, urazowo-ortopedycznego lub lekarz specjalista poradni: rehabilitacyjnej, reumatologicznej, urazowo-ortopedycznej neurologicznej.

Poznaj 6 zalet krioterapii:

Poprawa wyników w sporcie

Terapia zimnem przyspiesza regenerację po treningu i działa kojąco na obolałe partie ciała. Krioterapia pobudza krążenie, co pozwala na szybsze usunięcie kwasu mlekowego z mięśni.

Pomoc w utracie wagi

Ekspozycja na ekstremalne zimno pomaga zrzucić zbędne kilogramy, aby się ogrzać ,Twój organizm korzysta z energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej. 

Sposób na poprawę jakości snu

Po krótkim zabiegu organizm produkuje hormony związane z relaksem oraz snem. Nasi pacjenci zgłaszają nam, że łatwiej zasypiają, a sen jest głęboki oraz budzą się bardziej wypoczęci.

Poprawa nastroju i samopoczucia

Wystawienie na niskie temperatury wyzwala produkcję endorfin w organizmie, korzystnie wpływając na samopoczucie, a także redukuje odczuwany stres.

Łagodzenie stanu zapalnego

Naturalna reakcja organizmu na zimno stymuluje procesy naprawcze. Zmniejsza obrzęk, a nawet pomaga zredukować dolegliwości bólowe.

Cenne działanie dla skóry

Zabieg krioterapii ogólnoustrojowej pobudza mikrokrążenie, a komórki są bardziej dotlenione. To pozwala uzyskać zdrową i promienną skórę.

    JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU W KRIOKOMORZE?

    Przed pierwszym wejściem do kriokomory poddaje się pacjenta wstępnym badaniom lekarskim. W przypadku krioterapii na NFZ przeprowadza je lekarz specjalista rehabilitacji leczniczej lub medycyny fizykalnej i balneoklimatologii lub reumatologii, neurologii, lekarz chorób wewnętrznych.Każde kolejne wejście do kriokomory musi być poprzedzone pomiarem tętna, ciśnienia tętniczego krwi. Na tej podstawie odbywa się indywidualny dobór temperatury i czasu do indywidualnego stanu pacjenta.

    Nad Twoim bezpieczeństwem w kriokomorze cały czas czuwa wykwalifikowany specjalista.


    Co wziąć na zabieg krioterapii?

    Pamiętaj! Rzeczy, w których wejdziesz do kriokomory powinny być wykonane z wełny lub bawełny.
    • Maseczkę na twarz,

    • Koszulkę oraz spodenki,

    • Skarpetki, rękawiczki, czapkę lub opaskę na uszy.

    Image

    Co dzieje się z organizmem po wyjściu z kriokomory?


    W ciągu 2-6 minutach od zakończenia krioterapii występuje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Kiedy pacjent poddaje się zabiegowi, jakim jest krioterapia, działanie lodowatego gazu doprowadza do zmniejszenia przemiany tkankowej oraz krążenia. Po zakończeniu zabiegu w kriokomorze dochodzi nawet do 4-krotnie większego przepływu krwi oraz zwiększenia przemiany materii.

    Jak przebiega zabieg w kriokomorze?


    W kriokomorze spędzisz od 2 do 3 minut.

    Gdy zostaniesz wystawiony na oddziaływanie zimna Twoje serce zacznie szybciej bić, oddechy staną się częstsze, a Ty możesz zacząć się trząść. Jest to naturalna odpowiedź organizmu, która minie, gdy opuścisz kriokomorę. 

    Zabieg nie jest bolesny, może jednak wywoływać chwilowy dyskomfort.