TESTY MOTORYCZNE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Ocena motoryczna sportowców, czyli testy motoryczne w Katowicach

Ocena motoryczna sportowców jest wprowadzana przez coraz większą liczbę klubów sportowych. Dzięki niej można ocenić aktualne zdolności motoryczne pacjenta oraz określić jego predyspozycje do pracy w danym sporcie. Dodatkowo testy motoryczne umożliwiają opracowanie optymalnego zestawu treningowego, który umożliwi poprawę kondycji sportowca.

Na czym polega ocena motoryczna sportowców?

Ocena motoryczna sportowców jest coraz częściej stosowana przez kluby sportowe, które decydują się na podpisanie kontraktów z nowymi zawodnikami. Dzięki niej mogą określić potencjał sportowca i zdecydować o jego zatrudnieniu. Testy motoryczne są podstawa do oceny. Podczas takich badań analizuje się przede wszystkim: siłę, szybkość, moc, wytrzymałość, a także biomechanikę poruszania się.

Kiedy ostatni test motoryczny dobiegnie końca, specjaliści otrzymują obiektywny obraz zdolności motorycznych badanej osoby. Następnie są w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia, by móc poprawić jego aktualne możliwości. Ocena motoryczna jest ważna w przypadku sportowców, ponieważ kryje się za nią całokształt czynności ruchowych człowieka, które mają ogromne znaczenie w wielu dyscyplinach sportowych. Kiedy ocena motoryczna będzie istotna?

Badanie pacjenta na platformie Balance SD
Image

Co konkretnie badają testy motoryczne?

Na początku wskazaliśmy zdolności, które składają się na motoryczność pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że testy motoryczne badają konkretne elementy wpływające na formę zawodnika. Wśród nich pojawiają się między innymi:
  • szybkość,
  • zwinność i gibkość, 
  • siła,
  • stabilizacja stawów.

Te oraz wiele więcej informacji umożliwia poprawienie sprawności pacjenta, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia kontuzji.

Jeżeli chcesz, aby Twoja drużyna osiągała jak najlepsze wyniki, ocena motoryczna może Ci pomóc w doborze odpowiednich zawodników, a także dbaniu o ich dalszy rozwój. 

Jak przebiega diagnostyka funkcjonalna dla sportowców?

W klinice AMED opiekujemy się zawodnikami klubów sportowych. Wykonujemy kompleksowe badania medyczne, które umożliwiają ocenę sprawności fizycznej oraz wydolności podczas wysiłku. Diagnostyka funkcjonalna opiera się na badaniach krwi, analizie składu ciała, badaniach wydolnościowych, analizie wydychanych gazów.

Diagnostyka funkcjonalna dla sportowców umożliwia indywidualne dopasowanie planu treningowego na podstawie:

  • indywidualnych stref intensywności wysiłku,
  • analizy i oceny stanu wytrenowania,
  • VO2 max., VE max., HR max,
  • prędkości/mocy progowych (próg przemian tlenowych i przemian beztlenowych),
  • wartości tętna na progu tlenowym i progu beztlenowym,
  • wskazania właściwego kierunku treningu.
Biodex System 4 badanie

Kiedy warto wykonać testy motoryczne?

Nowy zawodnik

Jeżeli klub sportowy planuje zatrudnić kolejnego zawodnika, testy motoryczne pozwolą na ocenę jego znaczenia dla całej drużyny oraz ogólnych predyspozycji.

Badanie

Testy motoryczne umożliwiają  zdobycie ogromnej wiedzy przez trenerów na temat zarówno całej drużyny, jak i indywidualnych zawodników. Na podstawie wyników jest możliwe dobranie optymalnych treningów.

Monitorowanie postępów

Jeżeli trener chce uzyskać informacje dotyczące rozwoju swoich zawodników, testy motoryczne mogą służyć jako narzędzie do monitorowania postępów.

Ocena predyspozycji

Testy motoryczne umożliwiają również ocenić predyspozycję zawodnika do zajmowania konkretnej pozycji na boisku lub trenowania określonej dyscypliny sportowej. Przykładem może być: siatkówka, piłka nożna, ale również sporty indywidualne.

Zapobieganie kontuzjom

Dokładna diagnostyka umożliwia wczesne wykrycie możliwości wystąpienia kontuzji. Wdrożenie odpowiedniego planu ćwiczeń na podstawie badań, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu.