fbpx

Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii – Katowice AMED

Diagnostyka funkcjonalna może być stosowana zarówno w przypadku sportowców zawodowych, jak i amatorów. Specjalistyczne urządzenia pozwalają na obiektywną ocenę układu ruchu, wykrycie ewentualnych dolegliwości oraz ustalenie skutecznego planu rehabilitacji. Jak przebiega diagnostyka funkcjonalna? Co to jest? Odpowiadamy.

Diagnostyka funkcjonalna
– co to jest?

Diagnostyka funkcjonalna pozwala na analizę układu ruchu oraz ciała człowieka. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne umożliwiają dodatkowo kontrolowanie postępów podczas treningu. Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii pozwala na wykrycie dysfunkcji oraz dopasowanie treningów do potrzeb sportowca. Należy jednak zaznaczyć, że działania specjalistów opierają się nie tylko na testach, ale również informacjach przekazywanych przez pacjenta. 

Krótko mówiąc, diagnostyka funkcjonalna pozwala na ocenę w zakresie układu ruchu na podstawie sposobu chodu, oceny momentów siły mięśniowej czy też stabilności postawy ciała. Jakie efekty może przynieść diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii?  Pozwala ona wychwycić nieprawidłowości w układzie ruchu, ograniczenia oraz ewentualne, ukryte dolegliwości.

Dla kogo jest wskazana diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii?

W naszej klinice oferujemy kompleksową pomoc zarówno sportowcom zawodowym, jak i osobom, które amatorsko, hobbystycznie uprawiają sport. Dane diagnostyczne pozwalają na idealne dopasowanie treningów do ograniczeń oraz możliwości ciała. Dzięki temu możesz uniknąć kontuzji w przyszłości. Diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii umożliwia również ocenę wydajności mięśni oraz zdefiniowanie dyscyplin, w których najlepiej sprawdzi się pacjent.

Jak przebiega diagnostyka funkcjonalna dla sportowców?

W klinice AMED opiekujemy się zawodnikami klubów sportowych. Wykonujemy kompleksowe badania medyczne, które umożliwiają ocenę sprawności fizycznej oraz wydolności podczas wysiłku. Diagnostyka funkcjonalna opiera się na badaniach krwi, analizie składu ciała, badaniach wydolnościowych, analizie wydychanych gazów. 

Diagnostyka funkcjonalna dla sportowców umożliwia indywidualne dopasowanie planu treningowego na podstawie: 

  • indywidualnych stref intensywności wysiłku,
  • analizy i oceny stanu wytrenowania,
  • VO2 max., VE max., HR max,
  • prędkości/mocy progowych (próg przemian tlenowych i przemian beztlenowych),
  • wartości tętna na progu tlenowym i progu beztlenowym,
  • wskazania właściwego kierunku treningu.

Jakie urządzenia stosujemy podczas diagnostyki funkcjonalnej sportowców?

Diagnostyka funkcjonalna sportowców w klinice AMED opiera się na zastosowaniu specjalistycznych urządzeń oraz metod. Stosujemy między innymi:

  • Biodex System 4 Pro – diagnostyka izokinetyczna – jest to obiektywna i powtarzalna metoda oceny pracy mięśni. Dzięki niej można określić ryzyko kontuzji. Badanie odbywa się na specjalny fotelu, który stabilizuje wybrane partie ciała. Wyniki pojawiają się w panelu mierzącym siłę konkretnych mięśni. 
  • Analiza chodu na naszej bieżni Zebris FDM-TDL pozwala na szczegółową analizę pełnego cyklu chodu, faz podporu i przeniesienia. Jest to badanie, które umożliwia umożliwia ocenę parametrów chodu takich jak: prędkość, długość i szerokość kroku, symetria kroku i inne. Dane, które uzyskujemy w ten sposób pozwalają zapobiec kontuzjom mechanicznym.
  • AMTI, czyli platforma dynamometryczna, pozwala na ocenę i analizę równowagi oraz chodu. Dzięki niej specjaliści mogą wykonać pomiar wysokości i mocy wyskoku.
  • HUMAC NORM pozwala na ocenę momentów siły mięśniowej. Jest to badanie w warunkach dynamicznych. Sprawdza się doskonale jako działanie prewencyjne przeciążeń kostno-stawowych.
Skip to content