Uszkodzenie rdzenia kręgowego – leczenie rehabilitacyjne
Uszkodzenie rdzenia kręgowego to bardzo poważny uraz, który wymaga profesjonalnej opieki rehabilitacyjnej. Wybór odpowiedniej kliniki jest w tym przypadku kluczowy i ma ogromny wpływ na efekty zajęć.
Jak przebiega rehabilitacja po urazach rdzenia kręgowego w AMED-Klinika?
Uszkodzenie rdzenia kręgowego to problem, którego współczesna medycyna nie może rozwiązać. Wbrew pozorom rehabilitacja okazuje się w tym przypadku niezbędna. Odpowiada za reedukację podstawowych czynności. Zanim jednak przejdziemy do omówienia celów i stosowanych metod, skupmy się na tym, czym jest uszkodzenie rdzenia kręgowego. Objawy zależą od tego, w jakim odcinku kręgosłupa doszło do urazu.
Jeżeli uszkodzenie rdzenia kręgowego wystąpiło w części lędźwiowej, będzie to przede wszystkim: paraliż nóg, utrata kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Górne kończyny pozostają sprawne. Uszkodzenie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym powoduje całkowity paraliż i uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie czy nawet śmierć. Wiele zależy od tego, na jakiej wysokości dojdzie do urazu rdzenia kręgowego.
Najczęściej uszkodzenie rdzenia kręgowego powstaje wskutek: upadku na głowę, wypadków komunikacyjnych. Ucisk elementów na rdzeń kręgowy skutkuje najczęściej zaburzeniami ukrwienia, mechanicznym uszkodzeniem, a nawet przerwaniem rdzenia kręgowego. Oprócz tego można wyróżnić trzy czynniki prowadzące do urazu.
Wstrząśnięcie powoduje chwilowe lub całkowicie odwracalne porażenie rdzenia kręgowego. Stłuczenie powstaje na skutek tępego urazu, w którego wyniku dochodzi do krwotoku i zaburzeń w ukrwieniu. Uszkodzenie naczyniowe, czyli obkurczanie lub uszkodzenie naczyń dostarczających krew do rdzenia kręgowego.
Całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego prowadzi do porażenia oraz zniesienia czucia. Z kolei częściowy uraz oznacza, że część funkcji zostaje zachowana.
Rehabilitacja po urazach rdzenia kręgowego powinna zostać wdrożona jak najszybciej oraz skupiać się na dwóch obszarach: sprawnych części ciała oraz porażonych kończyn. Zanim zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, wykonujemy szereg badań: EMG, badania na platformie stabilograficznej, analizę chodu na bieżni diagnostycznej, badania izokinetyczne. Na czym polegają ćwiczenia w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego? Rehabilitacja po urazach rdzenia kręgowego dzieli się na dwa etapy.
Podczas pierwszego, który trwa od samego początku do kilku miesięcy po urazie, są prowadzone działania profilaktyczne, zapobiegające zmianom: płucnym, odleżynom, obrzękom, urologicznym czy też przykurczom. W tym celu stosuje się: ćwiczenia oddechowe, oklepywanie, ćwiczenia bierne części porażonych, czynne części nieporażonych. Skupiamy się na pionizacji, lokomocji, ćwiczeniach ogólnousprawniających i samoobsłudze.
Specjaliści z AMED-Klinika wprowadzają na tym etapie program rehabilitacji, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ćwiczenia zależą również od tego, na jakim odcinku kręgosłupa doszło do urazu. nie pojawiają się żadne odruchy patologiczne i fizjologiczne.
Drugi etap polega na utrwalaniu efektów osiągniętych podczas rehabilitacji po urazach rdzenia kręgowego.
Uszkodzenie rdzenia kręgowego – leczenie rehabilitacyjne w AMED-Klinika
Wybór odpowiedniego ośrodka rehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego ma ogromne znaczenie. W zależności od tego, w jakim miejscu powstało uszkodzenie rdzenia kręgowego, leczenie powinno się różnić. Dodatkowo należy je dopasować do poziomu sprawności pacjenta. Dlatego też należy korzystać z wiarygodnych miejsc, w których pracują wykwalifikowani specjaliści oraz znajduje się odpowiednie zaplecze sprzętowe.
Odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest bez wątpienia AMED-Klinika. W poszczególnych fazach pierwszego etapu rehabilitacji możemy wdrożyć zajęcia z zastosowaniem nowoczesnych technologii:
- EGZOSZKIELET EKSO GT – stosowany w AMED-Klinika w przypadku rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych. Umożliwia ponowną naukę prawidłowych wzorców chodu i wspomaga odpowiednie stawianie stóp.
- LOKOMAT PRO 6 – automatyczna orteza dolnych kończyn pozwala na rehabilitację z zachowaniem prawidłowego wzorca chodu. Umożliwia naukę chodu u pacjentów bez dostatecznej siły mięśniowej.
- ERIGO PRO – stół terapeutyczny pozwalający na pionizację pacjenta oraz stymulację poprzez system elektronicznych siłowników.
- ARMEO SPRING, PABLO, HAND OF HOPE – pomaga w przywróceniu funkcji kończyny górnej poprzez aktywne odciążenie oraz zadaniowy biofeedback.
- EGZOSZKIELET INDEGO – służy do rehabilitacji chodu na zasadach nauki ruchów motorycznych i reedukacji chodu.
- LUNA EMG - Urządzenie do treningu osłabionych lub porażonych grup mięśniowych z wykorzystaniem EMG, biodeedbacku i interaktywnych gier
Szczegółowy program rehabilitacji przygotowujemy indywidualnie dla każdego pacjenta.