KRIOKOMORA
Krioterapia ogólnoustrojowa to zabieg, który swoim działaniem obejmuje całe ciało pacjenta. Po wejściu do komory kriogenicznej zostaniesz poddany terapii w temperaturze od -110 do -160°C. Zabieg w komorze kriogenicznej trwa maksymalnie 3 minuty. Tak krótka, ale bardzo intensywna krioterapia ogólnoustrojowa powoduje zmniejszenie przemiany materii wskutek obniżenia przepływu krwi w schłodzonych tkankach. Krioterapia ogólnoustrojowa ma korzystny wpływ na fizyczny oraz psychiczny stan Twojego zdrowia.
Niewielu pacjentów wie, że rehabilitacja przez krioterapię jest zabiegiem dostępnym na NFZ. Co to oznacza? Na zabieg krioterapii ogólnoustrojowej może Cię skierować: lekarz oddziału rehabilitacyjnego, reumatologicznego, urazowo-ortopedycznego lub lekarz specjalista poradni: rehabilitacyjnej, reumatologicznej, urazowo-ortopedycznej neurologicznej.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU W KRIOKOMORZE?
Przed pierwszym wejściem do kriokomory poddaje się pacjenta wstępnym badaniom lekarskim. W przypadku krioterapii na NFZ przeprowadza je lekarz specjalista rehabilitacji leczniczej lub medycyny fizykalnej i balneoklimatologii lub reumatologii, neurologii, lekarz chorób wewnętrznych.Każde kolejne wejście do kriokomory musi być poprzedzone pomiarem tętna, ciśnienia tętniczego krwi. Na tej podstawie odbywa się indywidualny dobór temperatury i czasu do indywidualnego stanu pacjenta.Nad Twoim bezpieczeństwem w kriokomorze cały czas czuwa wykwalifikowany specjalista.
Co wziąć na zabieg krioterapii?
Pamiętaj! Rzeczy, w których wejdziesz do kriokomory powinny być wykonane z wełny lub bawełny.Maseczkę na twarz,
Koszulkę oraz spodenki,
Skarpetki, rękawiczki, czapkę lub opaskę na uszy.
Co dzieje się z organizmem po wyjściu z kriokomory?
Jak przebiega zabieg w kriokomorze?
W kriokomorze spędzisz od 2 do 3 minut.
Gdy zostaniesz wystawiony na oddziaływanie zimna Twoje serce zacznie szybciej bić, oddechy staną się częstsze, a Ty możesz zacząć się trząść. Jest to naturalna odpowiedź organizmu, która minie, gdy opuścisz kriokomorę.
Zabieg nie jest bolesny, może jednak wywoływać chwilowy dyskomfort.