Zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa to problem, z którym boryka się coraz więcej Polaków. Najczęściej dotyka pacjentów po 40. roku życia. Może jednak pojawić się również w młodym wieku. Zadaniem chrząstki stawowej jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Kiedy pojawia się zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa, pojawiają się również uszkodzenia innych struktur. Dochodzi nawet do zmian w warstwie ścięgien oraz mięśni,
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy najczęściej: bioder, kolan, stóp, kostki. Tak naprawdę może dotknąć tak naprawdę każdego stawu. Jednocześnie należy zaznaczyć, że takie schorzenia powodują również bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą być następstwem siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej. Choroba powoduje przedwczesne zniekształcenie kręgów oraz stawów między nimi. Najczęściej dotyczy odcinka szyjnego i lędźwiowego. Leczenie zwyrodnienia stawów obwodowych i kręgosłupa opiera się przede wszystkim na wdrożenie zmian do życia, rehabilitacja. Większość przypadków nie wymaga interwencji chirurga.