Terapia polem elektromagnetycznym – PST

Image
3 December 2021

Konsultacja merytoryczna:

MGR FIZJOTERAPII

Katarzyna Hajduk-Parkitna

Terapia polem elektromagnetycznym - PST. Jak przebiega rehabilitacja? Kto może skorzystać z tej formy terapii?

Dobra wiadomość dla cierpiących na kontuzje, choroby stawów czy osteoporozę: te dolegliwości można skutecznie leczyć przy użyciu pulsacyjnego pola magnetycznego w AMED – Klinika rehabilitacji funkcjonalnej w Katowicach.

PST – nieinwazyjna metoda leczenia chorób układu ruchu – alternatywa dla operacji i farmakologii.

PST (z angielskiego Pulsed Signal Therapy) to terapia, która łączy fizykę z medycyną. Opracował ją amerykański lekarz i biofizyk dr Richard Markoll. Z powodzeniem stosowana jest w około tysiącu ośrodkach na świecie, a jej skuteczność potwierdzają liczne badania, przeprowadzane w wielu krajach. Przekonująco brzmi na przykład wynik z badań niemieckich, który mówi, że u ponad 85% pacjentów, którzy z niej skorzystali, nastąpiło wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych i polepszyła się sprawność ruchowa. PST to metoda, która wspomaga leczenie różnych zwyrodnieniowych schorzeń mięśniowo-szkieletowych, takie jak zapalenie kostno-stawowe oraz osteoporoza, a także urazów sportowych, jak złamania kości. Jest formą terapii przy pomocy pola elektromagnetycznego. Działanie PST polega na dostarczaniu organizmowi sygnałów zbliżonych do fizjologicznych, służących pobudzaniu naturalnych procesów regeneracyjnych w stawach, kościach, ścięgnach i więzadłach.

Na czym polega PST?

Terapia PST ma działanie przeciwbólowe oraz regeneracyjne, dzięki czemu może być zastosowana samoistnie lub jako rozszerzenie i uzupełnienie tradycyjnych metod kinezyterapeutycznych leczenia w szerokim obszarze schorzeń układu mięśniowo – szkieletowego zarówno o etiologii zwyrodnieniowej i urazowej. Zastosowanie PST prowadzi do złagodzenia lub ustąpienia wielu dolegliwości oraz pozwala na zmniejszenie dawek przyjmowanych leków, przede wszystkim przeciwbólowych.

Terapia jest nieinwazyjna, bezbolesna i bez skutków ubocznych. Wykorzystuje naturalną dla organizmu ludzkiego zdolność do regeneracji.

Jak wyglądają zabiegi?

W zależności od rodzaju i zaawansowania choroby, całkowita terapia składa się z dziewięciu lub dwunastu jednogodzinnych zabiegów w specjalnym urządzeniu, prowadzonych przez kolejne dni. Możliwa jest dwudniowa przerwa, pod warunkiem odbycia pięciu zabiegów po kolei. Ważne jest, aby nie przerywać leczenia na dłużej niż 48 godzin. Jeśli tak się stanie, należy je rozpocząć od nowa. 

W jakich chorobach pomaga PST?

Metoda może być stosowana przez wszystkie osoby, które cierpią na następujące schorzenia:

  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • urazy, urazy chrzęstno-kostne, złamania kości (PST dobrze wpływa na przebieg leczenia po operacjach),
  • choroby reumatoidalne ( PST nie leczy choroby zasadniczej, pomaga w wypadku bólu i ograniczeń ruchowych),
  • przewlekłe bóle pleców, szyi, stóp i inne bóle mięśniowo-szkieletowe ( spowodowane np. przez skoliozę lub paluch koślawy),
  • zapalenie, uszkodzenie ścięgien oraz więzadeł, rwa kulszowa, zespół kanału nadgarstka
  • stany pooperacyjne, skraca okres rekonwalescencji,
  • wtórne artrozy, wszczepienie endoprotezy, śrub lub płyt – nie są przeciwwskazaniem dla terapii PST.