fbpx

Rehabilitacja blizny po operacji
- kiedy i dlaczego warto?

Proces zabliźniania jest naturalnym etapem gojenia się rany. Zdarza się, że może stanowić utrudnienie podczas codziennego funkcjonowania, a nawet prowadzić do różnych dolegliwości i powikłań. Dlatego rehabilitacja blizny po operacji jest potrzebna i ważna. Jak przebiega?

Blizny po operacjach

Blizny to zmiany skórne, powstające w wyniku uszkodzenia lub ubytku skóry. W miejscu rany powstają tkanki łączne włókniste. Blizny powstają w miejscu urazów, operacji czy oparzeń. Tkanki łączne włókniste różnią się kolorem, fakturą, elastycznością oraz wytrzymałością od pierwotnej skóry. Blizny po operacjach powstają naturalnie i są nieodłączną częścią procesu gojenia się rany. Prawidłowe zabliźnianie zależy przede wszystkim od kolagenu.

Należy zwrócić uwagę, że blizny po operacjach lub urazach ingerują w strukturę ciała. Może się zdarzyć, że wbudowuje się między mięśnie, powięzi czy też ścięgna. W efekcie może dochodzić do powikłań, dysfunkcji i dolegliwości. Dlatego rehabilitacja blizny po operacji jest tak istotna.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się w związku z bliznami po operacjach i urazach?

Rehabilitacja i fizjoterapia blizny po operacjach oraz urazach pomoże Ci uniknąć powikłań związanych z tym procesem. Wśród problemów, jakie mogą się pojawić, można wymienić:

  • bliznowacenie
  • blizny przerostowe
  • zaburzenia czucia
  • ograniczenie ruchomości
  • bolesne zrosty wewnętrzne
  • zaburzenia propriocepcji
  • uciążliwe przykurcze mięśniowe

Odpowiednie leczenie i fizjoterapia blizny pozwoli zredukować ryzyko pojawienia się komplikacji. Jak mogą Ci pomóc specjaliści z AMED-Klinika? Wśród stosowanych metod pojawiają się: masaż blizny po operacji czy też terapia manualna blizny.

Na czym polega rehabilitacja blizny po operacjach?

Proces rehabilitacji jest dobierany indywidualnie do potrzeb klientów. Za każdą blizną kryje się inny zabieg, uraz. Mają one również inne kształty i rozmiary. Dlatego też rehabilitacja blizny po operacjach będzie się różnić. W każdym przypadku liczy się jednak czas. Jeżeli widzisz niepokojące sygnały, od razu powinieneś udać się do specjalisty. Wśród stosowanych metod fizjoterapii blizny pojawiają się:

  • Terapia manualna blizny jest jednym z najskuteczniejszych metod leczenia. Opiera się na wykonywaniu ćwiczeń zapobiegających sklejaniu się i przerastaniu tkanek. Przykładem może być: rolowanie dynamiczne i statyczne.
  • Masaż blizny po operacji – leczniczy masaż głęboki powoduje rozluźnienie mięśniowo-powięziowe. Dzięki temu można zredukować dolegliwości bólowe.
  • Fizykoterapia na blizny przyspiesza gojenie, pomaga w zwiększeniu ruchomości oraz elastyczności tkanek. Dodatkowo może redukować dolegliwości bólowe oraz powstawanie zrostów. Fizykoterapia na blizny wykorzystuje: laser, pole magnetyczne, ultradźwięki.

Celem tych działań jest mobilizacja blizny.  Zanim wprowadzimy rehabilitację blizny po operacji, przeprowadzamy diagnostykę. Dzięki temu jesteśmy w stanie opracować skuteczny program rehabilitacji.

Skip to content