TESTY MOTORYCZNE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Ocena motoryczna sportowców, czyli testy motoryczne w Katowicach

Ocena motoryczna sportowców to narzędzie diagnostyczne, coraz częściej wykorzystywane regularnie przez kluby sportowe. Umożliwia ocenę aktualnych zdolności motorycznych zawodnika oraz określa jego predyspozycje do osiągania wyników w danym sporcie. Dodatkowo testy motoryczne umożliwiają opracowanie optymalnego zestawu treningowego, który umożliwi poprawę kondycji sportowca w przyszłości.

Na czym polega ocena motoryczna sportowców?

Ocena motoryczna sportowców jest stosowana przez kluby sportowe m.in. w procesie transferowym. Testy motoryczne są podstawą oceny potencjału sportowca i mogą zdecydować o jego zatrudnieniu. Podczas takich badań analizuje się przede wszystkim: 

siłę, szybkość, moc, wytrzymałość, a także biomechanikę poruszania się.

Kiedy ostatni test motoryczny dobiegnie końca, specjaliści otrzymują obiektywny obraz zdolności motorycznych badanej osoby. Następnie są w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, by móc poprawić jego aktualne możliwości. Ocena motoryczna jest ważna w przypadku sportowców profesjonalnych oraz amatorów, ponieważ kryje się za nią całokształt czynności ruchowych człowieka, które mają ogromne znaczenie w wielu dyscyplinach sportowych. Kiedy ocena motoryczna będzie istotna?

Kiedy ostatni test motoryczny dobiegnie końca, specjaliści otrzymują obiektywny obraz zdolności motorycznych badanej osoby. Następnie są w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia, by móc poprawić jego aktualne możliwości. Ocena motoryczna jest ważna w przypadku sportowców, ponieważ kryje się za nią całokształt czynności ruchowych człowieka, które mają ogromne znaczenie w wielu dyscyplinach sportowych. Kiedy ocena motoryczna będzie istotna?

Image
Image

Co konkretnie badają testy motoryczne?

Na początku wskazaliśmy zdolności, które składają się na motoryczność pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że testy motoryczne badają konkretne elementy wpływające na formę zawodnika. Wśród nich pojawiają się między innymi:
  • szybkość,
  • zwinność i gibkość, 
  • siła,
  • stabilizacja stawów.

Te oraz wiele więcej informacji umożliwia poprawienie sprawności pacjenta, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia kontuzji.

Jeżeli chcesz, aby Twoja drużyna osiągała jak najlepsze wyniki, ocena motoryczna może Ci pomóc w doborze odpowiednich zawodników, a także dbaniu o ich dalszy rozwój. 

Jak przebiega diagnostyka funkcjonalna dla sportowców?

W klinice AMED opiekujemy się zawodnikami klubów sportowych. Wykonujemy kompleksowe badania medyczne, które umożliwiają ocenę sprawności fizycznej oraz wydolności podczas wysiłku. Diagnostyka funkcjonalna opiera się na badaniach mocy i siły mięśniowej, testach z zakresu motoryki podstawowej i ukierunkowanej w uprawianej dyscyplinie (ocena lądowania, hop testy), badaniach stabilności posturalnej oraz testach wydolnościowych.

Diagnostyka funkcjonalna dla sportowców umożliwia indywidualne dopasowanie planu treningowego na podstawie:

  • zmierzonych parametrów siły i mocy mięśniowej,
  • indywidualnych stref intensywności wysiłku,
  • analizy i oceny stanu wytrenowania,
  • VO2 max., VE max., HR max,
  • prędkości/mocy progowych (próg przemian tlenowych i przemian beztlenowych),
  • wartości tętna na progu tlenowym i progu beztlenowym,
  • określenia poziomu umiejętności motorycznych,
  • wskazania właściwego kierunku treningu.
Biodex System 4 badanie

Kiedy warto wykonać testy motoryczne?

Nowy zawodnik

Jeżeli klub sportowy planuje zatrudnić kolejnego zawodnika, testy motoryczne pozwolą na ocenę jego znaczenia dla całej drużyny oraz ogólnych predyspozycji.

Badanie

Testy motoryczne umożliwiają  zdobycie ogromnej wiedzy przez trenerów na temat zarówno całej drużyny, jak i indywidualnych zawodników. Na podstawie wyników jest możliwe dobranie optymalnych treningów.

Monitorowanie postępów

Jeżeli trener chce uzyskać informacje dotyczące rozwoju swoich zawodników, testy motoryczne mogą służyć jako narzędzie do monitorowania postępów.

Ocena predyspozycji

Testy motoryczne umożliwiają również ocenić predyspozycję zawodnika do zajmowania konkretnej pozycji na boisku lub trenowania określonej dyscypliny sportowej. Przykładem może być: siatkówka, piłka nożna, ale również sporty indywidualne.

Zapobieganie kontuzjom

Dokładna diagnostyka umożliwia wczesne wykrycie możliwości wystąpienia kontuzji. Wdrożenie odpowiedniego planu ćwiczeń na podstawie badań, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu.
  • 0
  • 1