fbpx

Stany po operacjach – jak może pomóc Ci rehabilitacja?

Operacje to inwazyjne interwencje w ciało człowieka, w których następstwie pojawiają się: rany, ból, blizny, opuchlizna, krwiaki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz opieka po zakończonym leczenie ambulaotryjnym. Jak rehabilitacja może pomóc w przypadku bólu pooperacyjnego i innych konsekwencji?

Czym są stany po operacjach?

Każda ingerencja w ciało człowieka wiąże się z konsekwencjami, które nazywamy stanami po operacji. Wśród nich pojawia się kilka rodzajów ran zewnętrznych oraz wewnętrznych. Różnią się one usytuowaniem, stopniem ubytku tkanek czy też brzegami. Niektóre rany głębokie mogą sięgać aż do kości, mięśni, nerwów czy też naczyń krwionośnych. W efekcie stany po operacjach są poważniejsze niż w przypadku prostych ran zewnętrznych.

Stany po operacjach zależą przede wszystkim od rodzaju cięcia oraz stopnia przemieszczenia tkanek. Wśród najczęstszych stanów po operacjach znajdują się:

  • zespół przewlekłego bólu pooperacyjnego,
  • ból po operacji, 
  • zaburzenia gojenia ran pooperacyjnych.

W przypadku operacji dłoni, nadgarstka może pojawić się również: stan zapalny mięśnia czy też ścięgna.

Ból po operacji

Ból po operacji to jedna z najczęstszych konsekwencji ingerencji w ciało człowieka. Pojawia się w wyniku wykonanego cięcia oraz przemieszczenia tkanek lub ich części. W efekcie pozostałe dochodzi również do uszkodzenia tkanek znajdujących się w pobliżu. Jeżeli ingerencja była poważna, ból po operacji będzie intensywniejszy i dłuższy. Ponadto może się zdarzyć, że wpłynie na ogólną sprawność pacjenta.

Przewlekły ból pooperacyjny

Przewlekły ból pooperacyjny jest efektem inwazyjnych zabiegów lub urazów. Mówimy o nim, kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują przez dłuższy czas niż 3 miesiące. Przyczyn przewlekłego bólu pooperacyjnego należy doszukiwać się w śródoperacyjnym uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego. Kiedy pojawia się najczęściej? 

Przetrwały ból występuje najczęściej w przypadku operacji na klatce piersiowej, amputacji kończyn, usunięciu przepukliny. Wiele zależy od tego, jaki zabieg jest przeprowadzany, przebiegu operacji, zastosowanego znieczulenia i leczenia farmakologicznego.

Zaburzenia ran pooperacyjnych

Wielu pacjentów zapomina, jak ważne jest również leczenie po operacji. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić między innymi do zaburzenia gojenia się ran pooperacyjnych. W efekcie pojawiają się obrzęki, problemy z zabliźnianiem ran. Dlaczego może pojawić się zaburzenie gojenia ran pooperacyjnych? Zazwyczaj są bezpośrednio związane z przebiegiem operacji.

Zaburzenia ran pooperacyjnych wynikają więc z komplikacji pooperacyjnych, ograniczenia w krążeniu krwi, ogólne pogorszenie kondycji skóry, martwica brzegów rany. Fizjoterapia może przyspieszyć gojenie się ran oraz stymulować ich zabliźnianie.

Rehabilitacja w AMED-Klinika – sposób na stany po operacjach

Rehabilitacja powinna towarzyszyć pacjentowi podczas opieki pooperacyjnej oraz w okresie dalszej rekonwalescencji. Opieka fizjoterapeuty ułatwi pacjentowi powrót do codziennych obowiązków i standardowego trybu życia. Podejmowane działania rehabilitacyjne pozwalają na:

  • redukcję bólu pooperacyjnego,
  • stymulowaniu gojenia i zabliźniania się ran pooperacyjnych,
  • nauce prawidłowego leżenia i pozycji ciała w łóżku,
  • stopniowy powrót do pełnej sprawności,
  • zwiększenie siły, elastyczności oraz sprawności mięśni.

Jakie metody rehabilitacyjne pomogą uniknąć bólu po operacji?

Ból po operacji może występować w okresie rekonwalescencji, ale gdy jest obecny zbyt długo, nie należy go ignorować. Jeżeli dolegliwości bólowe nie mijają po czasie przewidywanym przez specjalistę, powinny wzbudzić niepokój. W takim przypadku warto poprosić o pomoc specjalistę. W AMED-Klinika wdrażamy następujące metody rehabilitacji:

  • różne rodzaje terapii manualnej, która skupia się na stosowaniu odpowiednich chwytów i manipulacji, które umożliwiają wykrywanie i leczenie zaburzeń,
  • kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza, lekkie ćwiczenia usprawniające,
  • trening funkcjonalny, który umożliwia powrót do sprawności i codziennego życia,
  • masaże lecznicze jako instrument mobilizujący organizm,
  • fizykoterapia.
Skip to content