fbpx

Rehabilitacja neurologiczna

 

Czym jest rehabilitacja neurologiczna?

 

Rehabilitacja neurologiczna jest stosowana w celu odzyskania sprawności po urazach czaszkowo-mózgowych, czy po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Jest niezbędna w przypadku wsparcia osób chorujących na stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, przy chorobie Parkinsona, Alzheimera, a także przy chorobach nerwów obwodowych. Rehabilitacja neurologiczna wspiera pacjentów z różnymi niepełnosprawnościami. Jest konieczna przy powrocie do sprawności po operacjach neurochirurgicznych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny i przebieg procesu rehabilitacji oraz pojawienie się pierwszych efektów zależy od predyspozycji pacjenta, a także od jego pozytywnego nastawienia i chęci szybkiego powrotu do zdrowia.

Używamy najnowocześniejszych technologii:

LOKOMAT PRO 6

Lokomat Pro 6 jest w pełni automatyczną ortezą dolnych kończyn. Trening z wykorzystaniem Lokomatu pozwala na rehabilitację z zachowaniem prawidłowego wzorca chodu w warunkach dynamicznego odciążenia, co umożliwia wczesną naukę chodu u pacjentów bez dostatecznej siły mięśniowej. Wartość odciążenia sterowana jest elektronicznie i dopasowywana do indywidualnych potrzeb. Pacjent otrzymuje informacje o prawidłowym przebiegu cyklu chodu na ekranie komputera poprzez oprogramowanie zawierające funkcję biofeedback. Sprzężenie zwrotne jest bardzo przydatne, ponieważ pacjent świadomie kontroluje swój ruch i wpływa na jego jakość w aktywny sposób. Lokomat zapobiega utrwalaniu patologicznych wzorców już we wczesnym etapie rehabilitacji neurologicznej, a także umożliwia bardzo wczesne rozpoczęcie odtwarzania fizjologicznego ruchu u pacjenta.

EGZOSZKIELET EKSO GT

Egzoszkielet EKSO GT to przenośny bioniczny szkielet przeznaczony do użytku w celach rehabilitacji pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. Pozwala na wykonywanie ruchów wstawania, siadania na krześle oraz na wykonywanie ruchu chodu w sposób naturalny, z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Pacjent wykonuje ruchy z pomocą silników, co wspomaga utracone funkcje nerwowo-mięśniowe. Dzięki pracy z Egzoszkieletem EKSO GT można umożliwić osobom po porażeniu całkowitym wykonywanie ruchów wstawania i chodzenia, ponownie nauczyć pacjenta prawidłowych wzorców chodu oraz wspomagać odpowiednie stawianie stóp na ziemi.

LUNA EMG

Luna EMG to robot rehabilitacyjno-diagnostyczny, wykorzystujący elektromiografię. Działa w oparciu o sygnały bioelektryczne (EMG) uzyskane z mięśni pacjenta. Jest szczególnie skuteczna w pracy z pacjentami ze znacznymi deficytami, pozwala na większe zaangażowanie jednostek motorycznych. Przy użyciu Luny EMG można rozpocząć trening aktywny z asystą robota dla każdego pacjenta z problemami neurologicznymi, nawet jeśli aktywacja mięśni jest jedynie wykrywana przez EMG, a niewyczuwalna manualnie. Dzięki ruchowi kontrolowanemu przez elektromiograf, możemy uzyskać lepsze torowanie nerwowo-mięśniowe oraz poprawić propriocepcję. Z wykorzystaniem urządzenia można zaprogramować trening oparty na skurczu koncentrycznym, ekscentrycznym, wykorzystywać dynamicznie zmienny opór do ćwiczeń izokinetycznych, izotonicznych, izometrycznych, z oporem elastycznym, ćwiczeń biernych oraz propriocepcji. Do głównych zadań Luny należy zwiększenie siły mięśni, zakresu ruchu oraz koordynacji.

ERIGO PRO

Stół terapeutyczny ERIGO PRO pozwala na pionizację pacjenta i stymulację poprzez system elektronicznych siłowników. Stymulacja odruchów fizjologicznego ruchu kroczenia (steppingu) umożliwia wczesną mobilizację i skuteczną terapię dla pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi i krążeniowymi z równoczesną pionizacją. Stół terapeutyczny pozwala na dostosowanie parametrów związanych z stymulacją ruchu kroczenia tj. wzorca ruchu kroczenia, amplitudy i szybkości ruchu kroczenia.

ARMEO SPRING, PABLO, HAND OF HOPE

Unikatowe, zrobotyzowane urządzenia przywracające funkcje kończyny górnej poprzez aktywne odciążenie oraz zadaniowy biofeedback.

EGZOSZKIELET INDEGO

Egzoszkielet rehabilitacyjny Indego oferuje urozmaiconą rehabilitację chodu opartą na zasadach nauki ruchów motorycznych i reedukacji chodu, skierowaną do osób cierpiących z powodu urazów rdzenia kręgowego.